 |

Bambi 2 - USA 2006
Ohjaus: Brian Pimental
Ikäraja: S
Kesto: 74
Levittäjä: Walt Disney Studios Motion Pictures Finland
Näyttelijät: SUOMENKIELISET ÄÄNET
Metsän Ruhtinas MARKUS BÄCKMAN
Bambi MIIKA VINTTURI
Pöllövaari JYRKI KOVALEFF
Rumpali AKIRA TAKAKI
Kukka HENRI PIISPANEN
Faline REBEKKA HOLI
Ronno SEAN SAN MIGUEL
Rumpalin siskot IINES JAAKKOLA JA PINJA ARO
Murmeli KARI HIETALAHTI
Piikkisika JUHA MUJE
Bambin äiti SARI MOILANEN
Mena KRISTIINA HALTTU
Dialogin ohjaus: ULLA RENKO
|
 |

Takaisin
Bambi 2
Oppimateriaali »
Hyinen tuuli puhaltaa talvisessa metsässä. Kaikkein kylmintä on kuitenkin BAMBIN sydämessä. Bambi ei tiedä, mitä sen äidille on tapahtunut. Se tietää vain, että äiti ei voi enää ikinä olla sen kanssa. Bambin isällä, ylväällä METSÄN RUHTINAALLA, ei ole muuta vaihtoehtoa kuin yrittää kasvattaa poikansa yksin. Kokemusta sillä ei vasan hoivaamisesta ole, mutta kuten PÖLLÖVAARI viisaasti toteaa, kukapa sopisi paremmin kasvattamaan nuorta prinssiä kuin metsän suuri ruhtinas itse.
Isä on kuitenkin Bambille hieman etäinen. Metsän ruhtinas yrittää opettaa pojalleen, kuinka esiintyä ylpeästi ja kulkea arvokkaasti. Isän velvollisuuksien kutsuessa Bambi lähetetään kuitenkin leikkimään ystäviensä RUMPALIN ja KUKAN kanssa. Bambi tapaa myös jälleen suloisen tyttöpeuran nimeltä FALINE, joka saa sen punastumaan. Mutta RONNO, pienet sarvet jo päähänsä saanut kovanaama, ei pidä nuoresta prinssistä tipan tippaa.
Kun Bambi ei ota oppiakseen arvonsa mukaista käytöstä, Metsän ruhtinas katsoo epäonnistuneensa kasvatustehtävässään ja pyytää Pöllövaaria etsimään pojalle uuden kodin. Bambille tarjoutuu kuitenkin tilaisuus todistaa isälleen, että siinä on ainesta nuoreksi prinssiksi, ja niin isä ja poika löytävät uudelleen yhteisen sävelen. Ruhtinas opettaa poikaansa metsän tavoille, ja Bambi puolestaan opettaa isäänsä ottamaan hieman rennommin. Juuri kun perhe-elämä alkaa vihdoin luistaa, Pöllövaari tuo paikalle MENAN, naaraspeuran joka on valmis ottamaan Bambin hoiviinsa. Bambin sydän särkyy, kun se luulee, ettei isä enää haluakaan sitä luokseen. Se hyvästelee ystävänsä ja lähtee Menan matkaan. Matkan varrella he joutuvat kuitenkin suureen vaaraan. Onnistuuko Bambi kokoamaan kaiken urheutensa selviytyäkseen pinteestä ja palatakseen lopulta isänsä ja ystäviensä luokse?
|
 |