keyboard_arrow_up
menu
SV | EN | RU

Osallistu Koulukinon palautekyselyyn

Arvomme kaikkien palautetta antaneiden kesken elokuvalippuja

SV | EN | RU

Haluatko elokuvamestariksi? – Kino Tavastin kehittämien elokuvan osaamismerkkien avulla se onnistuu!


Elokuvasta kiinnostuneet nuoret voivat syventää osaamistaan Kino Tavast ry:n luomien elokuvan osaamismerkkien avulla. Osaamismerkkejä voivat hankkia niin elokuvan katsomisesta kuin tekemisestäkin kiinnostuneet.

Elokuvan tekemisestä kiinnostuneet voivat hankkia Elokuvamestari-osaamismerkin tekemällä elokuvataiteilijoiden ja -asiantuntijoiden laatimia elokuvan tekemisen eri vaiheita valottavia tehtäviä. Suoratoistopalvelujen elokuvatarjontaan ja elokuvataiteilijoiden laatimiin tehtäviin perehtymällä nuori voi hankkia digitaalisen osaamismerkin. Se kertoo elokuvaosaamisesta joko elokuvan katsojana tai tekijänä. 

Osaamismerkkitehtävien laadintatyössä on ollut mukana elokuvataiteilijoita ja Kino Tavastin elokuvakasvatusaktiiveja. Elokuvan katsomista painottava osuus – elokuvadiplomi – on osa Kulttuurikeskus Arxin Media-askin sisältöä ja toteutettu yhdessä Arxin kanssa.

Lisätietoa osaamismerkeistä ja niiden suorittamisesta Kino Tavast ry:n kotisivuilta.