keyboard_arrow_up
menu
SV | EN | RU

Osallistu Koulukinon palautekyselyyn

Arvomme kaikkien palautetta antaneiden kesken elokuvalippuja

SV | EN | RU

Ilmoittautuminen Koulukinon elokuvaharrastuksiin 2023-2024 on käynnissä

Kuva: tommy pixel, Pixabay

Koulukino järjestää Harrastamisen Suomen mallin elokuvaharrastusta alakouluissa Helsingissä ja Espoossa.

Koulukinon Leffaharrastuksessa opitaan kaikenlaista uutta elokuvista ja niiden tekemisestä. Harrastuksessa katsotaan elokuvaesimerkkejä, ideoidaan omia tarinoita ja kokeillaan yhdessä elokuvanteon eri vaiheita. Leffaharrastuksessa pääsee tutustumaan mm. näyttelemiseen, kuvaamiseen ja leikkaamiseen.

Harrastamisen Suomen mallin harrastukset ovat maksuttomia. Espoossa harrastukset ovat osa Espoon Harrastuspolkua. 

Oppilaat otetaan ryhmiin ilmoittautumisjärjestyksessä. Jos ryhmä tulee täyteen, jäävät loput ilmoittautujat varasijalle. Ilmoittautumisen jälkeen annetaan tietoa harrastukseen osallistumisesta sekä ohjaajan yhteystiedot mahdollisimman pian, viimeistään viikkoa ennen harrastuksen alkamista.

Koulukinon elokuvaharrastusta järjestetään Helsingissä Kaisaniemen, Katajanokan, Oulunkylän ja Tehtaankadun ala-asteen kouluilla sekä ruotsiksi/på svenska i Nordsjö lågstadieskolan. Espoossa Koulukinon elokuvaharrastusta järjestetään Mikkelän ja Vanttilan kouluilla.

Harrastusryhmät käynnistyvät Helsingissä viikolla 36 (4.9. alkava viikko). Espoon harrastuspolun harrastuksiin ilmoittautuminen alkaa 28.8.2023. Harrastustoiminta alkaa Espoossa viikolla 37 (11.9. alkava viikko).

Lisätiedot ja kysymykset: Saara Konttinen, etunimi.sukunimi@koulukino.fi