keyboard_arrow_up
menu
SV | EN | RU
SV | EN | RU

Koulukinolle eduskunnan myöntämää joululahjarahaa kotimaisten elokuvien katsomiseen kouluissa

Kuva: Juha-Matti Tammela

Koulukino kiittää eduskunnan valtiovarainvaliokuntaa, joka esitti 13.12.2022 julkaistussa mietinnössään Koulukinolle 700 000 euron rahoitusta tulevalle vuodelle.

Avustus mahdollistaa vuonna 2023 kotimaisen elokuvan katsomisen kouluissa Koulukino Suoratoiston kautta. Eduskunta vahvistaa näin yhdenvertaisia toimintaedellytyksiä monilukutaidon ja medialukutaidon toteutumiseen kouluissa ja oppilaitoksissa.

Opettajat ovat vuosia tuskailleet laadukkaan, laillisesti katsottavan elokuvamateriaalin puutetta opetuksessaan. Eduskunnan päätös tukee selkeän ja oikeudenmukaisen tekijänoikeusjärjestelmän toteutumista ja se on luovien alojen tekijöiden ja sisältöjä käyttävien etu – tässä tapauksessa opettajien ja noin miljoonan oppivelvollisen.

Koulukino on tehnyt tutkittuun tietoon perustuvaa vaikuttamistyötä jo vuodesta 2019 lähtien. Valtiovarainvaliokunnan sivistys- ja tiedejaosto on pitänyt välttämättömänä elokuvan mukaan ottamista koulujen käyttölupiin jo vuosina 2020, 2021 ja 2022. Nyt tehdyllä rahoituspäätöksellä saadaan elokuva mukaan käyttölupiin vuodeksi 2023 jakamattomien varojen turvin.

Koulukinon hallitusohjelmatavoitteena on saada pysyvä lisäys valtion talousarvioon Opetushallituksen toimintamenojen momenttiin 29.01.02, jotta kouluissa voidaan myös vuoden 2023 jälkeen käyttää laadukkaita kotimaisia elokuvia opetusaineistona.   

Lisätiedot ja tiedustelut:

Outi Freese
toiminnanjohtaja
+358 400 746 862
outi.freese@koulukino.fi

Hanna Laurinsalo
erityisasiantuntija
+358 505327447
hanna.laurinsalo@koulukino.fi