keyboard_arrow_up
menu
SV | EN | RU

Osallistu Koulukinon palautekyselyyn

Arvomme kaikkien palautetta antaneiden kesken elokuvalippuja

SV | EN | RU

Maksuttomia näytöksiä opettajille ja mediakasvattajille Kettupäivillä

Voima ja Koulukino kutsuvat opettajat ja mediakasvattajat Kettupäivät-festarin kahteen näytökseen!
Neljättä kertaa järjestettävä yhteiskunnallisten elokuvien tapahtuma Kettupäivät valtaa Helsingin vanhimman elokuvateatteri Cinema Orionin 25.-27. marraskuuta 2022.

Voima ja Koulukino tarjoavat seuraavat elokuvanäytökset:

Susanna Helke: AMERICAN VAGABOND
su 27.11. klo 16


 
Amerikkalaisessa pikkukaupungissa asuva James tuli 17-vuotiaana ulos kaapista. Uskonnolliset ja konservatiiviset vanhemmat torjuivat hänet.

Niinpä James karkaa kotoaan poikaystävänsä Tylerin kanssa San Franciscoon etsimään luvattua kaupunkia. Haave unelmien homomyönteisestä kaupungista realisoituu kodittomaan kulkemiseen ja nukkumiseen nälkäisenä puistoissa.

Elokuvan jälkeen Voiman kustantaja ja toimittaja Tuomas Rantanen haastattelee ohjaaja Susanne Helkeä. Koulukinon erityisasiantuntija Marjo Kovanen esittelee Koulukinon American Vagabond -materiaalia sekä muita ihmisoikeuskasvatusta ja elokuvakasvatusta yhdistäviä Koulukinon oppimateriaaleja.


Aleksi Pohjavirta: A GOOD DAY TO DIE (Raiteilla-näytös)
la 26.11. klo 14


Raiteilla-näytös esittelee kaksi tuoretta kotimaista dokumenttia (Haaveiden kääntöraide ja A Good Day to Die), joita yhdistää niiden henkilöiden elämä raiteilla.

Häiriköt-päämajan Jari Tamminen haastattelee A Good Day to Die -elokuvan ohjaajaa Aleksi Pohjavirtaa elokuvan jälkeen.


Lippuja näytöksiin saat laittamalla sähköpostia osoitteeseen marjo.kovanen@koulukino.fi pe 25.11. klo 12 mennessä. Kerro sähköpostissa, haluatko lipun vain toiseen näytökseen vai kenties molempiin. Huomaathan, että lippuja on rajoitettu määrä – nopeat syövät hitaat!

Katso Kettupäivien koko ohjelmisto: kettupaivat.net