keyboard_arrow_up
menu
SV | EN | RU

Osallistu Koulukinon palautekyselyyn

Arvomme kaikkien palautetta antaneiden kesken elokuvalippuja

SV | EN | RU

Miten toteutetaan elokuvaharrastusta onnistuneesti? – Tule kuulolle Koulukinon webinaariin 18.2.!

Kuva: Maria Blom

Elokuva on ryhmätyönä tehtävää taidetta, jossa on paljon eriytyneitä työnkuvia. Sen opettaminen vaatii monenlaisia asioita ryhmäprosessien hallinnasta tekniseen, taiteelliseen ja elokuvakulttuuriin liittyvään osaamiseen. Koulukino lähti kehittämään elokuvaharrastusta Helsingissä Harrastamisen Suomen mallissa osallistavalla ja itse tekemiseen perustuvalla lähestymistavalla.

Harrastamisen Suomen mallia kunnissa toteuttaville tahoille 18.2. järjestettävässä webinaarissa kerrotaan harrastusta toteutettaessa tehdyistä havainnoista, käydään läpi elokuvan ominaispiirteitä harrastuksena ja etsitään ratkaisuja erilaisiin kysymyksiin, jotka koskevat elokuvaharrastusta ja sen käytännön toteutusta.

Ilmoittaudu webinaariin täältä!

Lue lisää yhteistoiminnallisesta suunnittelusta elokuvaharrastuksessa täältä!