keyboard_arrow_up
menu
SV | EN | RU
SV | EN | RU

Nuorten mediataidetapahtuma SAVEn avajaisseminaarin puheenvuorot nyt katsottavissa!

Valtakunnallinen nuorten mediataiteeseen keskittynyt SAVE -tapahtuma järjestettiin kesäkuussa 2021. SAVE koostui lasten ja nuorten mediataiteesta, lapsille suunnatusta työpajasta ja mediataidetta opettaville ja siitä kiinnostuneille suunnatusta avajaisseminaarista. 

Seminaarin teemana oli mediataide ilmaisun mahdollistajana ja koko päivän ohjelmassa oli monipuolisesti puhujia mediakasvatuksen, mediataiteen ja elokuvan alalta; äänessä olivat Hannaleena Hauru, Heta Kuchka, Naima Mohamud, Elina Rantasuo, Simi Susanna Ruotsalainen, Nastja Säde Rönkkö ja Iiro Tujula. Puheenvuorot on suunnattu mediataidetta opettaville ja kaikille siitä kiinnostuneille, ja ne ovat nyt katsottavissa osoitteessa kelaamo.fi/save

Nuorten tekijöiden mediataideteokset valittiin avoimen haun kautta. Näyttelyyn valittujen teoksien joukossa on mm. lyhytelokuvia, kokeellisia videoteoksia, vaha-animaatioita, projisointeja, digitaalisia maalauksia, valokuvateoksia ja äänitaidetta. Ne olivat kesäkuun ajan nähtävillä keskustakirjasto Oodissa, ja teoksia voit katsoa myös täältä

Osana tapahtumaa nähtiin myös Helka Heinosen toteuttama virtuaalinen työpaja, jonka avulla pienemmät osallistujat voivat tehdä itse mediataidetta kotoa tai koulusta käsin. Työpajassa tehdään video, jossa paperille tehty kuva yhdistyy liikkuvaan vesi- ja väripintaan. Ohjeet löydät tämän linkin takaa

Tapahtuman järjestivät Kuvataidekoulujen liitto ry, AV-arkki ja Koulukino ry, jonka osa Kelaamo on. 
Sen toteuttamisen mahdollistivat Suomen Kulttuurirahasto ja Jenny ja Antti Wihurin rahasto.