keyboard_arrow_up
menu
SV | EN | RU

Osallistu Koulukinon palautekyselyyn

Arvomme kaikkien palautetta antaneiden kesken elokuvalippuja

SV | EN | RU

Elokuva kuuluu kouluun – Koulujen elokuvaviikkoa vietetään 2.–8.10.2023!

Elokuvaviikko tuo varhaiskasvatukseen ja perusasteen kouluille vuosittain elokuvanäytöksiä verkon kautta, kaikkiin eri oppiaineisiin sopivia kamerakynätehtäviä sekä vinkkejä elokuvien tekemiseen. Tänä vuonna elokuvaviikon sivustolla julkaistaan uusia materiaaleja myös ruotsin- ja saamen kielillä! Elokuvaviikkoon osallistuminen on oiva tapa tarjota laadukasta ja monipuolista elokuvakasvatusta omalle luokalle. Kaikki sisällöt ovat maksuttomia ja ne löytyvät kootusti osoitteesta www.elokuvaviikko.fi. Koulukino on tänäkin vuonna mukana yhteistyössä.

Kansallinen audiovisuaalinen instituutti tarjoaa tänä vuonna kaiken ikäisille sopivan Charlie Chaplinin Siirtolainen -mykkäelokuvanäytöksen. Elokuvan avulla kouluissa voidaan käsitellä ajankohtaisia siirtolaisuuden teemoja Koulukinon oppimateriaalin pohjalta.  

Esi- ja alkuopetuksessa elokuvaviikkoa voidaan viettää katsomalla lyhyitä animaatioelokuvia ja tekemällä animaatioita! Tänä vuonna tarjolla on muun muassa unkarilaisia animaatioklassikoita oppimateriaaleineen. Animaationäytökset tarjoaa Liszt-instituutti – Unkarin kulttuurikeskus Helsinki. Elokuvaviikon sivustolta löytyvät myös kattavat ohjeet animaatioiden tekemiseen

Pöllömetsän pelastajat -elokuva valloittaa jälleen alakoulut! Ahne metsänomistaja uhkaa kaataa lumisen Pöllömetsän ja jättää eläimet kodittomiksi, mutta 10-vuotias Eia uusine ystävineen päättää pistää kampoihin. Elokuvaelämyksen tarjoaa Oulun kansainvälinen lasten- ja nuortenelokuvien festivaali.  

Elokuvaviikolla yksi suosituimmista sisällöistä on lasten ja nuorten tekemät lyhytelokuvat. Tänä vuonna kokoelma karttuu uusilla elokuvilla! Kokonaisuus on tuotettu yhteistyössä Koulukinon Kelaamon kanssa. 

Yläkoululaisille tarjolla on ruotsalainen nuortenelokuva Amatöörit, joka käsittelee muun muassa osallisuuden teemoja. Koulukinon oppimateriaali tarjoaa tehtäviä mm. vallan ja stereotypian teemojen sekä elokuvan keinojen käsittelyyn. Entä kiinnostaako elokuva ammattina? Elokuvaohjaaja Pauliina Punkin etäkouluvierailu striimataan 3.10. klo 10–11! Mitä haluaisitte tietää elokuvaohjaajan työstä tai elokuva-alasta? Voitte lähettää luokkanne kysymykset Pauliina Punkille etukäteen tästä. Kouluvierailun tarjoaa Mediakasvatuskeskus Metka.  

Tuttuun tapaan elokuvaviikon ohjelmisto on laaja. Osa elokuvista on katsottavissa vain elokuvaviikon ajan, osa pidempään. Tutustu tämän vuoden ohjelmistoon osoitteessa: www.elokuvaviikko.fi/elokuvaviikon-ohjelmisto-2023/

Valtakunnallinen Oskari-kilpailu lasten ja nuorten tekemille elokuville on myös käynnissä! Elokuvia otetaan vastaan 15.10.2023 asti. 

Elokuvaviikon toteutuksesta vastaa Oulun lastenkulttuurikeskuksessa toimiva Valveen elokuvakoulu yhteistyössä monien elokuvakasvatusalan toimijoiden kanssa. Elokuvaviikkoa ovat rahoittaneet opetus- ja kulttuuriministeriö sekä Oulun kaupunki. 

_____________________

Skolornas filmvecka firas den 2–8.10. med utökat svenskspråkigt utbud

Skolornas filmvecka firas i år den 2.-8.10 och erbjuder mer material på svenska än någonsin tidigare. Det finns ett flertal svenskspråkiga filmer att se på i skolan och praktiska tips och instruktioner för hur ni kan jobba med film i skolan. Materialet är indelat i tre delar – Vi undersökerVi upplever och Vi gör

Bekanta dig med materialet i god tid innan temaveckan för att hitta det som passar just dig och dina elever. 

Det finns lämpliga filmer för alla åldersgrupper: Äppeltjuvarna lämpar sig för de yngsta eleverna, Cloudboy för de lite äldre och Amatörer för högklasserna och elever på andra stadiet. Till filmerna finns också svenskspråkigt filmpedagogiskt material att jobba med. 

Skolornas filmvecka samarbetar med svenskspråkiga Filmkamraten, som upprätthålls av Finlandssvenskt filmcentrum och Walhalla. Via Filmkamraten får skolorna tillgång till ännu fler filmer och svenskspråkigt filmpedagogiskt material, som med fördel också för användas under temaveckan. 

Allt material är gratis och fritt att använda i skolan. www.elokuvaviikko.fi/sv/

_____________________

Filbma gullá skuvlii!               

Buresboahtin mielde ávvudit riikkaviidosaš Skuvllaid filbmavahku 2.–8.10.2023!

Nuvttá filbmačájáhusat, kámerapeanna pedagogihkka, oahppamateriálat ja geažideamit ieš dahkamii čujuhusas elokuvaviikko.fi/sme! <– Birra jagi! Dál maid sámegillii!

_____________________

Elleekove kulá škoovlân!              

Tiervâpuáttim mieldi viettiđ väldikodálii Škoovlâi elleekoveoho 2.–8.10.2023!

Nuuvtá elleekoveh, kamerapeenâ pedagogiik, oppâmateriaaleh já oonah jieš porgâmân čujottâsâst elokuvaviikko.fi/sme! <– Pirrâ ive! Tääl meid sämikielân!

_____________________

Jieʹllikartt kooll škoouʹle!

Tiõrv pueʹttmest mieʹldd vieʹttjed väʹlddkååddlaž Škoouli jieʹllikarttneäʹttel 2.–8.10.2023!

Määusteʹmes jieʹllikarttčuäjtõõzz, kamerakarndaažž pedagogiikk, mättmateriaal da viiŋk jiõčč raajjmõʹšše addrõõzzâst elokuvaviikko.fi/sme! <– Pirr eeʹjj! Ååʹn še sääʹmǩiõʹlle!

Lisätiedot:
Minea Taivalaho
koordinaattori
Oulun lastenkulttuurikeskus
p. 044 703 7549
www.elokuvaviikko.fi