keyboard_arrow_up
menu
SV | EN | RU

Osallistu Koulukinon palautekyselyyn

Arvomme kaikkien palautetta antaneiden kesken elokuvalippuja

SV | EN | RU

Sihja – kapinaa ilmassa -elokuvan koulukinonäytöksen tilaaville tarjolla mahdollisuus saada paikalle tekijävieras

Sihja - kapinaa ilmassa. Elina Patrakka. Kuva: Vilja Harala/Tuffi Films

Sihja – kapinaa ilmassa -elokuvasta koulukinonäytöksen tilaavien koulujen on mahdollista kysyä mukaan näytökseen Sihja-keijua näyttelevää Elina Patrakka. Elina on 12-vuotias kuudesluokkalainen ja kokenut näyttelijä, joka mielellään tulee näytöksen yhteyteen keskustelemaan elokuvan tekemisestä ja vastaamaan oppilaiden kysymyksiin.

Sihja on railakas ja ihastuttavan mielikuvituksekas elokuva kiltin pojan ja omintakeisen keijun ystävyydestä. 1.–6. luokille sopivan elokuvan oppimateriaali tarjoaa runsaasti tehtäviä elokuvaelämyksen purkamiseen, ympäristöopin opetukseen sekä tunne- ja vuorovaikutustaitoihin.

Elokuvasta tilataan koulukinonäytös ottamalla yhteyttä paikalliseen elokuvateatteriin. Ohjeita näytöksen järjestämiseen löytyy täältä.

Tekijävierailun järjestämisestä saa lisätietoa Koulukinolta: marjo.kovanen@koulukino.fi