keyboard_arrow_up
menu
SV | EN | RU
SV | EN | RU

Koulukinon pikaopas elokuvaelämyksen purkamiseen on nyt saatavilla 11 eri kielellä – joukossa mm. venäjä, somali ja koltansaame

Koulukinon Avaimia elokuvaan –esite sisältää kysymyksiä, joiden avulla voi analysoida mitä tahansa elokuvaa itsenäisesti tai ryhmässä. 

Esite on pikaopas, jonka kautta pääsee alkuun elokuvan kerronnan, viestien ja vaikutuksen avaamisessa. Kysymykset tukevat elokuvan aktiivista katsomista ja voivat toimia myös johdatuksena elokuvanlukutaidon syventämiseen.  

Avaimia elokuvaan on käännetty 11 kielelle. Suomenkielisestä esitteestä on käytettävissä myös selkomukautettu versio, minkä lisäksi Avaimia elokuvaan on saatavilla ruotsiksi, pohjoissaameksi, inarinsaameksi, koltansaameksi, viroksi, venäjäksi, ukrainaksi, somaliksi, arabiaksi ja englanniksi

Esitteen voi ladata PDF-muodossa Koulukinon sivuilta.