keyboard_arrow_up
menu
SV | EN | RU

Osallistu Koulukinon palautekyselyyn

Arvomme kaikkien palautetta antaneiden kesken elokuvalippuja

SV | EN | RU

Kenen luontodokumentti? Eläinten ääni kuuluviin!

Minun mereni (2024). Kuva: Ari Heinilä / Minun mereni ry

Luontodokumenteissa käytetään usein kertojaääntä (voice-over), joka vie tarinaa eteenpäin ja antaa katsojalle ihmisen näkökulman näytettyihin luontokuviin. 

Mutta entä jos eläimet tekisivät luontodokumenttia? Mitä eläimet sanoisivat? Millaisia tarinoita ne kertoisivat?

Tehtävä

Valitse videomateriaalista sinua kiinnostavat otokset erilaisista eläimistä ja kehittele niiden ympärille tarina. Millä tavalla puhuvat kalat, entä korvameduusat? Onko koiralla erilainen suhtautuminen mereen kuin lokilla? Millaista eläinten puhetta löytyy meren pohjasta? Kertojaääni voi olla myös hauska ja vitsikäs!

Voit editoida kuvista oman lyhyen luontodokumentin ja äänittää kertojaäänen siihen päälle. Jos sinulla ei ole editointiohjelmaa, voit selostaa eläinten puhetta livenä katsoessasi elokuvaa ilman ääntä. Voit tässä tapauksessa äänittää kertojaäänesi esim. kännykän äänittimellä.